NFPW Education Fund 2016 High School Communications Contest National Award Winners

Contact: Contest coordinator Elizabeth Granger, Fishers, Indiana, wayfarer2@att.net

Note: All award winners are invited to attend and be recognized at the Education Fund Youth Awards Luncheon at the 2016 NFPW National Conference, Saturday, Sept. 10, in Wichita, Kansas.

Editorial:

1st place: Justice Bennett, Ben Yankelitis, Malvern Preparatory School – Malvern, Pennsylvania, “Remembering 9/11”

2nd place: Anna Schecterson, East Mecklenburg High School – Charlotte, North Carolina, “Reaction to Paris, Beirut attacks shows our bias”

3rd place: Katelynn Williams, Chesterton High School – Chesterton, Indiana, “Stores boycott consumer America”

Honorable Mention: Paulina Jeng, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “Even ‘good’ stereotypes can have negative effects”

 

Opinion:

1st place: Nicole Saner, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Dear Me: A letter to my past self”

2nd place: Alia Cuadros-Contreras, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “Success is not always spelled S-T-E-M”

3rd place: Amanda Shen, Great Neck South High School – Great Neck, New York, “Applying SMArts: Science Meets Arts”

Honorable Mention: Mitchell Reeves, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “I Wonder”

 

News:

1st place: Libby Seline, Westside High School – Omaha, Nebraska, “The Aftermath”

2nd place: Colleen Grablick, Emmaus High School – Emmaus, Pennsylvania, “50 bullets, 1 lockdown, and many questions”

3rd place: Emma Stiefel, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Weed The People”

Honorable Mention: Hannah Holzer, Granite Bay High School – Granite Bay, California, “When suspicious becomes serious”

 

Feature story:

1st place: Justice Bennett, Malvern Preparatory School – Malvern, Pennsylvania, “A Light of Exposure”

2nd place: Natalija Ward, Westside High School – Omaha, Nebraska, “In the nick of time: Senior faces repercussions after serious car accident”

3rd place: Brittany Meister, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Sacrifice and Sexuality”

Honorable Mention: Grace Casey, Padua Academy – Wilmington, Delaware, “Being a non-Catholic at Padua”

 

Sports story:

1st place: Aly Thomas, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Setting the tempo”

2nd place: Megan Fisher, Fremont High School – Fremont, Nebraska, “Lambert feature”

3rd place: Zila Sanchez, East Mecklenburg High School – Charlotte, North Carolina, “Racial stereotypes in sports are only skin deep”

Honorable Mention: Genevieve Moran, Chesterton High School – Chesterton, Indiana, “Crumb rubber turf alleged to contain carcinogens”

 

Columns/Blogs:

1st place: Liana Lum, Convent of the Sacred Heart – San Francisco, California, Teens need to take notice” “Improper use of mobility aids degrading, offensive”

2nd place: Mary Orsak, The Hockaday School – Dallas, Texas, “The greatest election you may not have heard of” “Paris talks offer hope in global warming”

3rd place: Gary Brock, Timberline High School – Boise, Idaho, “Why are the wolves unwashed?” “Avoiding a first date fiasco”

Honorable Mention: Jazzmyn Peterson, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “Finding middle ground” “Learning the language”

 

News/Feature Photo:

1st place: William Dougall, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “An Athlete’s Journey to the International Spotlight”

2nd place: Sydney Radar, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Loren Long”

3rd place: Vedha Batta, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “Musicians’ photo”

Honorable Mention: Hannah Bowes, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Obama visit”

 

Sports Photo:

1st place: Karla Estrada, Duncanville High School – Duncanville, Texas, “Fighting for possession”

2nd place: Isabel Hanewicz, Robinson High School – Tampa, Florida, “Bench erupts after last minute shot”

3rd place: Lauren Humphrey, Southside High School – Fort Smith, Arkansas, “Final drive”

Honorable Mention: Jaylin Finch, Ben Davis High School – Indianapolis, Indiana,   “Gang tackle”

 

Cartooning:

1st place: Angie Stein, Emmaus High School – Emmaus, Pennsylvania, “PDA (Please Desist Affection)”

2nd place: Diana Blanco, Har-Ber High School – Springdale, Arkansas, “Baby powder”

3rd place: Destini Ross, Warren Central High School – Indianapolis, Indiana, “Picture this”

Honorable Mention: Clara Vamvulescu, University High School – Los Angeles, California, “Sleep deprivation”

 

Review:

1st place: Macey Moghadam Henry, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “The gift review”

2nd place: Samantha Bouvier, Alexis I. DuPont High School – Hockessin, Delaware, “SOMA Review: Into the Depths”

3rd place: Aurelia Han, The Hockaday School – Dallas, Texas, “Best of the Brunch”

Honorable mention:Libby Seline, Westside High School – Omaha, Nebraska, “How not to carve pumpkins”

 

Graphics/Photo Illustration:

1st place: Shiva Vallabhaneni, Carmel  High School – Carmel, Indiana, “Deadpool”

2nd place: Austria Arnold, Cheryl Hao, Kate Cooper, Hockaday School – Dallas, Texas,“Castoff”

3rd place: Jacob DeFay, Hannah Coffman, Southside High School – Fort Smith, Arkansas, “Overseas visitors immerse in local culture”

Honorable Mention: Diane Naughton, Fremont High School – Fremont, Neb., “Rustler cover”

 

Single Page Layout:

1st place: Shiva Vallabhaneni, Carmel High School – Carmel, Indiana, “Sports Briefs”

2nd place: Audrey Gray, Cy-Fair High School – Cypress, Texas, “Life it what you bake it”

3rd place: Spencer Shreeve, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “December prospective page”

Honorable mention: James Faunce, Justice Bennett, Ben Yankelitis, Malvern Preparatory School – Malvern, Pennsylvania, “January front page”

 

Double-Truck Layout:

1st place: Kyle Crawford, Carmel High School – Carmel, Indiana, “Innovative Vision”

2nd place: Ahana Ganguly, Maya Kandell, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “Trump: What is he thinking?”

3rd place: Jenna Hynek, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Breaking it in: How to add years of wear to your favorite shirts”

Honorable Mention: Anna Schecterson, Zila Sanchez, East Mecklenburg High School – Charlotte, North Carolina, “Around the world in eleven plates”

 

Environment:

1st place: James Saitz, Archbishop Riordan High School – San Francisco, California, “Autos, bikes battle over the road with environment as grand prize”

2nd place: Claire Scott, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “Natural competitors”

 

Radio Prepared Report (soft feature/audio podcast):

1st place: Mikyhial Clarke, Mount Pleasant High School – Wilmington, Delaware, “Ferguson commentary”

 

Radio/Television Interview or Talk Show:

1st place: Joelle Dong Heller, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “Refugee Stories”

2nd place: Katherine Clement, Aurelia Han, Lexie Chu, Cheryl Hao, The Hockaday School – Dallas, Texas, “Pop out of the HockaBubble at the Dallas Museum of Art”

 

Best Newscast Radio or Television:

1st place: Nick Wilson, Kiley Wecker, Marisa Thakady, Alana Rood, Matt Mudrick, Coppell High School – Coppell, Texas, “KCBY Show”

2nd place: Christian Ellsworth, Katelyn Archer, Coleman Cooper, Austin Dammann, Mitchell Evans, Blake Gustafson, Katherine Smallwood, Northwest High School – Grand Island, Nebraska, “January newscast”

3rd place: Melanie Monzo, Padua Academy – Wilmington, Delaware, “PATV 11/10/15”

 

Video News Story:

1st place: Tyson Clendening, Frisco ISD Career and Technical Education Center – Frisco, Texas, “Purrfect Time”

2nd place: Grace Ward, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Islamic impact”

3rd place: Elena Mateus, Carlmont High School – Belmont, California, “Carlmont combats Islamophobia”

 

Video Feature Story:

1st place: Elias Ginsberg, Westside High School – Omaha Nebraska, “Ellie Furchert : Welder Beats Stereotypes”

2nd place: Tori Bates, Frisco ISD Career and Technical Education Center – Frisco, Texas, “No limbitations”

3rd place: Eileen Vega, Julissa Calderon, Springdale High School – Springdale, Arkansas, “Smilin’ with Billie”

Honorable Mention: Ellie Johnson, Kyle MacKinnon, Ben Davis High School – Indianapolis, Indiana, “PALS”

 

Video Sports Story:

1st place: Erin Davis, Frisco ISD Career and Technical Education Center – Frisco, Texas, “Lu’s Gracefulness”

2nd place: Mitchell Francis, Jack Zipay, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Breathe – a swim story”

3rd place: Blair McClanahan, Wynne High School – Wynne, Arkansas, “Athletic injuries”

 

Yearbook Layout:

1st place: Erika Helding, Joie Li, Lauren Colbert, Kennice Wroblewski, Erika Arakawa, Carmel High School – Carmel, Indiana, “Carmel Atypical”

2nd place: Abby Lang, Westside High School – Omaha, Nebraska,             “Volleyball yearbook design”

3rd place: Lauren Anderson, Jacob Frazier, McKinney High School – McKinney, Texas, “A breath of fresh MacBook air”

Honorable Mention: Austin Masters, Bryant High School – Bryant, Ark., “Fourth quarter frenzy”

 

Yearbook  Photo:

1st place: Kayla Graves, Noblesville High School – Noblesville, Indiana, “Swimmer”

2nd place: Brooke Lasley, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “Fingers wrapped”

3rd place: Nellie Murphy, Mother McAuley Liberal Arts High School – Chicago, Illinois, “Lollapalooza”

Honorable Mention: Zoey Cook, Hastings Senior High School – Hastings, Neb., “Science labs”

 

Yearbook Copywriting:

1st place: John Sanchez, Alex Slaid, Cy-Fair High School – Cypress, Texas, “Senior turns life around”

2nd place: Jaydn Bernt, Fremont High School – Fremont, Nebraska, “Game-winning shot”

3rd place: Brent Barker, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “Playing to a draw”

Register now for 2016 NFPW Communications Conference

The 2016 NFPW Communications Conference, “Kansas Frontier” will be help Sept. 8-10, 2016 in Wichita, Kansas.

Online registration is now available online. Also, visit our conference page for information about the conference hotel, pre-tours, post-tour, and educational sessions.