High School Communications Contest Winners Announced

NFPW is pleased to announce the winners of the 2016 High School Communications Contest, sponsored by the NFPW Education Fund. The winners were be honored at a luncheon on September 10 at NFPW’s 2016 Communications Conference in Wichita, Kansas.

Winning entries can be viewed via the following link: http://nfpw.org/2016FirstPlaceEntries.php

NFPW Education Fund 2016 High School Communications Contest National Award Winners

Contact: Contest coordinator Elizabeth Granger, Fishers, Indiana, wayfarer2@att.net

Note: All award winners are invited to attend and be recognized at the Education Fund Youth Awards Luncheon at the 2016 NFPW National Conference, Saturday, Sept. 10, in Wichita, Kansas.

Editorial:

1st place: Justice Bennett, Ben Yankelitis, Malvern Preparatory School – Malvern, Pennsylvania, “Remembering 9/11”

2nd place: Anna Schecterson, East Mecklenburg High School – Charlotte, North Carolina, “Reaction to Paris, Beirut attacks shows our bias”

3rd place: Katelynn Williams, Chesterton High School – Chesterton, Indiana, “Stores boycott consumer America”

Honorable Mention: Paulina Jeng, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “Even ‘good’ stereotypes can have negative effects”

 

Opinion:

1st place: Nicole Saner, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Dear Me: A letter to my past self”

2nd place: Alia Cuadros-Contreras, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “Success is not always spelled S-T-E-M”

3rd place: Amanda Shen, Great Neck South High School – Great Neck, New York, “Applying SMArts: Science Meets Arts”

Honorable Mention: Mitchell Reeves, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “I Wonder”

 

News:

1st place: Libby Seline, Westside High School – Omaha, Nebraska, “The Aftermath”

2nd place: Colleen Grablick, Emmaus High School – Emmaus, Pennsylvania, “50 bullets, 1 lockdown, and many questions”

3rd place: Emma Stiefel, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Weed The People”

Honorable Mention: Hannah Holzer, Granite Bay High School – Granite Bay, California, “When suspicious becomes serious”

 

Feature story:

1st place: Justice Bennett, Malvern Preparatory School – Malvern, Pennsylvania, “A Light of Exposure”

2nd place: Natalija Ward, Westside High School – Omaha, Nebraska, “In the nick of time: Senior faces repercussions after serious car accident”

3rd place: Brittany Meister, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Sacrifice and Sexuality”

Honorable Mention: Grace Casey, Padua Academy – Wilmington, Delaware, “Being a non-Catholic at Padua”

 

Sports story:

1st place: Aly Thomas, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Setting the tempo”

2nd place: Megan Fisher, Fremont High School – Fremont, Nebraska, “Lambert feature”

3rd place: Zila Sanchez, East Mecklenburg High School – Charlotte, North Carolina, “Racial stereotypes in sports are only skin deep”

Honorable Mention: Genevieve Moran, Chesterton High School – Chesterton, Indiana, “Crumb rubber turf alleged to contain carcinogens”

 

Columns/Blogs:

1st place: Liana Lum, Convent of the Sacred Heart – San Francisco, California, Teens need to take notice” “Improper use of mobility aids degrading, offensive”

2nd place: Mary Orsak, The Hockaday School – Dallas, Texas, “The greatest election you may not have heard of” “Paris talks offer hope in global warming”

3rd place: Gary Brock, Timberline High School – Boise, Idaho, “Why are the wolves unwashed?” “Avoiding a first date fiasco”

Honorable Mention: Jazzmyn Peterson, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “Finding middle ground” “Learning the language”

 

News/Feature Photo:

1st place: William Dougall, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “An Athlete’s Journey to the International Spotlight”

2nd place: Sydney Radar, Lakota East High School – Liberty Township, Ohio, “Loren Long”

3rd place: Vedha Batta, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “Musicians’ photo”

Honorable Mention: Hannah Bowes, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Obama visit”

 

Sports Photo:

1st place: Karla Estrada, Duncanville High School – Duncanville, Texas, “Fighting for possession”

2nd place: Isabel Hanewicz, Robinson High School – Tampa, Florida, “Bench erupts after last minute shot”

3rd place: Lauren Humphrey, Southside High School – Fort Smith, Arkansas, “Final drive”

Honorable Mention: Jaylin Finch, Ben Davis High School – Indianapolis, Indiana,   “Gang tackle”

 

Cartooning:

1st place: Angie Stein, Emmaus High School – Emmaus, Pennsylvania, “PDA (Please Desist Affection)”

2nd place: Diana Blanco, Har-Ber High School – Springdale, Arkansas, “Baby powder”

3rd place: Destini Ross, Warren Central High School – Indianapolis, Indiana, “Picture this”

Honorable Mention: Clara Vamvulescu, University High School – Los Angeles, California, “Sleep deprivation”

 

Review:

1st place: Macey Moghadam Henry, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “The gift review”

2nd place: Samantha Bouvier, Alexis I. DuPont High School – Hockessin, Delaware, “SOMA Review: Into the Depths”

3rd place: Aurelia Han, The Hockaday School – Dallas, Texas, “Best of the Brunch”

Honorable mention:Libby Seline, Westside High School – Omaha, Nebraska, “How not to carve pumpkins”

 

Graphics/Photo Illustration:

1st place: Shiva Vallabhaneni, Carmel  High School – Carmel, Indiana, “Deadpool”

2nd place: Austria Arnold, Cheryl Hao, Kate Cooper, Hockaday School – Dallas, Texas,“Castoff”

3rd place: Jacob DeFay, Hannah Coffman, Southside High School – Fort Smith, Arkansas, “Overseas visitors immerse in local culture”

Honorable Mention: Diane Naughton, Fremont High School – Fremont, Neb., “Rustler cover”

 

Single Page Layout:

1st place: Shiva Vallabhaneni, Carmel High School – Carmel, Indiana, “Sports Briefs”

2nd place: Audrey Gray, Cy-Fair High School – Cypress, Texas, “Life it what you bake it”

3rd place: Spencer Shreeve, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “December prospective page”

Honorable mention: James Faunce, Justice Bennett, Ben Yankelitis, Malvern Preparatory School – Malvern, Pennsylvania, “January front page”

 

Double-Truck Layout:

1st place: Kyle Crawford, Carmel High School – Carmel, Indiana, “Innovative Vision”

2nd place: Ahana Ganguly, Maya Kandell, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “Trump: What is he thinking?”

3rd place: Jenna Hynek, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Breaking it in: How to add years of wear to your favorite shirts”

Honorable Mention: Anna Schecterson, Zila Sanchez, East Mecklenburg High School – Charlotte, North Carolina, “Around the world in eleven plates”

 

Environment:

1st place: James Saitz, Archbishop Riordan High School – San Francisco, California, “Autos, bikes battle over the road with environment as grand prize”

2nd place: Claire Scott, Haas Hall Academy – Fayetteville, Arkansas, “Natural competitors”

 

Radio Prepared Report (soft feature/audio podcast):

1st place: Mikyhial Clarke, Mount Pleasant High School – Wilmington, Delaware, “Ferguson commentary”

 

Radio/Television Interview or Talk Show:

1st place: Joelle Dong Heller, Palo Alto High School – Palo Alto, California, “Refugee Stories”

2nd place: Katherine Clement, Aurelia Han, Lexie Chu, Cheryl Hao, The Hockaday School – Dallas, Texas, “Pop out of the HockaBubble at the Dallas Museum of Art”

 

Best Newscast Radio or Television:

1st place: Nick Wilson, Kiley Wecker, Marisa Thakady, Alana Rood, Matt Mudrick, Coppell High School – Coppell, Texas, “KCBY Show”

2nd place: Christian Ellsworth, Katelyn Archer, Coleman Cooper, Austin Dammann, Mitchell Evans, Blake Gustafson, Katherine Smallwood, Northwest High School – Grand Island, Nebraska, “January newscast”

3rd place: Melanie Monzo, Padua Academy – Wilmington, Delaware, “PATV 11/10/15”

 

Video News Story:

1st place: Tyson Clendening, Frisco ISD Career and Technical Education Center – Frisco, Texas, “Purrfect Time”

2nd place: Grace Ward, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Islamic impact”

3rd place: Elena Mateus, Carlmont High School – Belmont, California, “Carlmont combats Islamophobia”

 

Video Feature Story:

1st place: Elias Ginsberg, Westside High School – Omaha Nebraska, “Ellie Furchert : Welder Beats Stereotypes”

2nd place: Tori Bates, Frisco ISD Career and Technical Education Center – Frisco, Texas, “No limbitations”

3rd place: Eileen Vega, Julissa Calderon, Springdale High School – Springdale, Arkansas, “Smilin’ with Billie”

Honorable Mention: Ellie Johnson, Kyle MacKinnon, Ben Davis High School – Indianapolis, Indiana, “PALS”

 

Video Sports Story:

1st place: Erin Davis, Frisco ISD Career and Technical Education Center – Frisco, Texas, “Lu’s Gracefulness”

2nd place: Mitchell Francis, Jack Zipay, Westside High School – Omaha, Nebraska, “Breathe – a swim story”

3rd place: Blair McClanahan, Wynne High School – Wynne, Arkansas, “Athletic injuries”

 

Yearbook Layout:

1st place: Erika Helding, Joie Li, Lauren Colbert, Kennice Wroblewski, Erika Arakawa, Carmel High School – Carmel, Indiana, “Carmel Atypical”

2nd place: Abby Lang, Westside High School – Omaha, Nebraska,             “Volleyball yearbook design”

3rd place: Lauren Anderson, Jacob Frazier, McKinney High School – McKinney, Texas, “A breath of fresh MacBook air”

Honorable Mention: Austin Masters, Bryant High School – Bryant, Ark., “Fourth quarter frenzy”

 

Yearbook  Photo:

1st place: Kayla Graves, Noblesville High School – Noblesville, Indiana, “Swimmer”

2nd place: Brooke Lasley, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “Fingers wrapped”

3rd place: Nellie Murphy, Mother McAuley Liberal Arts High School – Chicago, Illinois, “Lollapalooza”

Honorable Mention: Zoey Cook, Hastings Senior High School – Hastings, Neb., “Science labs”

 

Yearbook Copywriting:

1st place: John Sanchez, Alex Slaid, Cy-Fair High School – Cypress, Texas, “Senior turns life around”

2nd place: Jaydn Bernt, Fremont High School – Fremont, Nebraska, “Game-winning shot”

3rd place: Brent Barker, Bryant High School – Bryant, Arkansas, “Playing to a draw”